تحلیل

تصور آینده ای روشن برای فلزات صنعتی طلا و …

تصور آینده ای روشن برای فلزات صنعتی طلا و ...
تصور آینده ای روشن برای فلزات صنعتی طلا و ...
نویسنده Omid

تصور آینده ای روشن برای فلزات صنعتی طلا و … : در فلزات صنعتی، آینده همچنان روشن است و هفته گذشته هم رشد بسیار عالی را در قیمت‌ها مشاهده کردیم؛ هم شرایط چین بهبودیافته، هم در آمریکا شاخص‌های PMI در محدوده خوبی قرار دارند؛ اروپا هم با اتمام ماه نوامبر و تمام شدن قرنطینه‌های محدودی که وضع‌شده، با بازار بازخواهد گشت که همگی بهبود شرایط فلزات صنعتی را نوید می‌دهند. در این مطلب به بررسی طلا، فلزات اساسی و همچنین جمع بندی نهایی می پردازیم:

طلا

طلا هفته گذشته به دلیل تضعیف دلار، یک رشد خوب را به خود دید. و با حدود 4% رشد به 1951 دلار/انس رسید. اگر دمکرات‌ها در انتخابات اخیر هم کنگره و هم دولت را در دست می‌گرفتند، شرایط برای طلا بهتر می‌شد اما اکنون باید به انتظار کنگره بعدی باشیم که 6 ژانویه 2021 بر سر کار می‌آید و ببینیم که بسته حمایتی پیشنهادی آن‌ها چقدر است، که با توجه به چینش فعلی، کمتر از پیش‌بینی‌ها خواهد بود. در بازه بلندمدت، چشم‌انداز کاهش ارزش دلار تقویت‌شده است که می‌تواند ادامه روند بازار گاوی در طلا را استارت بزند.
با توجه به شکسته شدن مقاومت 1933 دلار/انس که سقف ماه اکتبر بود، انتظار می‌رود طلا به سمت مقاومت بعدی در 2016 دلار/انس حرکت کند و بعدازآن به 2075 دلار/انس برسد. همچنان طلای 2300 دلاری دست‌یافتنی است.

نمودار تحلیلی طلا

نمودار تحلیلی طلا

 

فلزات صنعتی

در فلزات صنعتی، آینده همچنان روشن است و هفته گذشته هم رشد بسیار عالی را در قیمت‌ها مشاهده کردیم؛ هم شرایط چین بهبودیافته، هم در آمریکا شاخص‌های PMI در محدوده خوبی قرار دارند؛ اروپا هم با اتمام ماه نوامبر و تمام شدن قرنطینه‌های محدودی که وضع‌شده، با بازار بازخواهد گشت که همگی بهبود شرایط فلزات صنعتی را نوید می‌دهند. دولت آقای بایدن هم تأکید زیادی بر توسعه زیرساخت دارد و خصوصاً طرح‌های حمایتی او از محیط‌زیست برای مصرف مس خوب است. علاوه بر موارد پیشین، یک‌ترند کلی کاهش ارزش دلار را شاهد هستیم که هم برای فلزات صنعتی، هم برای فولاد و هم برای طلا مثبت است.
هفته گذشته شاخص دلار 1.79% کاهش داشت، عدد 94.30 فعلاً سقف مقاومتی قوی برای شاخص دلار است، امکان ادامه روند کاهشی در شاخص دلار تا بازه حمایتی 91.53/90.93 وجود دارد و در بلندمدت شاخص دلار حتی می‌تواند تا کف سال 2018 در 88.25 هم پایین بیاید.

نمودار تحلیلی فلزات صنعتی

نمودار تحلیلی فلزات صنعتی

مس

در چین، از ششم نوامبر چین به‌صورت غیررسمی به واردکنندگان هشدار داده که کنسانتره مس وارداتی از استرالیا را با سخت‌گیری بیشتری در مبادی گمرکی بررسی خواهد کرد و به زبان بی‌زبانی گفته است که از استرالیا کنسانتره وارد نکنید که به دلیل تنش‌های دیپلماتیک موجود بین دو کشور است و در میان‌مدت می‌تواند باعث افزایش قیمت مس بشود. سطح موجودی انبارها در مس مجدداً روند کاهش به خود گرفته است که می‌تواند محرک قیمت باشد؛ جمیع شرایط برای مس خوب است.

نمودار تحلیلی مس

نمودار تحلیلی مس

آلومینیوم

هفته گذشته برای مدت کوتاهی آلومینیوم به بالای 1900 دلار بر تن رسید؛ ادامه روند کاهش دلار مجدداً می‌تواند قیمت را به این سطح برساند. اکنون سطح موجودی در آلومینیوم در حال کاهش است، خصوصاً در چین که می‌تواند محرک واردات از اروپا باشد و قیمت را بالا ببرد.

نمودار تحلیلی آلومینیوم

نمودار تحلیلی آلومینیوم

روی

قیمت روی در هفته گذشته رشد خوبی را به خود دید اما سریع عقب‌نشینی کرد. سطح موجودی انبارها باثبات همراه بوده ولی در چین تولید فولاد گالوانیزه کمی کاهش داشته که می‌تواند بر قیمت روی اثرگذار باشد. آربیتراژ بین چین و اروپا هم از بین رفته که باعث می‌شود موجودی انبارها در اروپا افزایش‌یافته و بر قیمت LME اثر منفی داشته باشد. بااین‌حال، دلار ضعیف فعلاً از قیمت این فلز حمایت خواهد کرد.

نمودار تحلیلی روی

نمودار تحلیلی روی

 

زنجیره فولاد

سطح ذخایر سنگ‌آهن به بالاترین میزان خود در نه ماه اخیر رسید که بر قیمت این کامودیتی اثر منفی گذاشت اما در چین تقاضا همچنان بسیار قوی است و قیمت تمام محصولات تخت و طویل فولادی را بالا نگاه داشته است. حجم سنگ‌آهن موجود در بنادر چین به 128 میلیون تن رسیده که مساوی است با پوشش تقاضا برای 5.1 هفته تولید آهن چدن یا 5.4 هفته پوشش واردات. در ترکیه نیز کاهش ارزش لیره و بالا رفتن قیمت قراضه، سطح عمومی محصولات را در آن کشور بالابرده است.

جمع‌بندی نهایی بازارهای جهانی

در فلزات صنعتی، مس، آلومینیوم، روی و زنجیره فولاد، به دلیل احتمال ادامه کاهش ارزش دلار می‌توان انتظار افزایش قیمت یا حفظ قیمت در سطوح بالا را داشت؛ در پالایشگاه تا جلسه اوپک+ در اواخر نوامبر انتظار تغییر وضعیت نمی‌رود؛ در پتروشیمی‌ها شرایط آروماتیکی‌ها ممکن است رو به بهبودی بگذارد، شرایط الفینی‌ها خوب است و پلیمری‌ها کمی با بازار شکننده روبه‌رو هستند.

5 1 آرا
Article Rating

درباره نویسنده

Omid

اشتراک
اطلاعیه از
guest
0 Comments
بازخورد درون خطی
مشاهده همه نظرات
0
لطفا اگر نظری دارید برای ما ارسال کنید.x
()
x