خانه » تحلیل » پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا
تحلیل

پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا

پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا
پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا

پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا : پس از معاملات ترسناکه روزهای گذشته، بالاخره امروز نشانه هایی از افزایش تقاضا در منفی کامل سهم های لیدر پدیدار شد و ارزش معاملات به بالای 10 هزار میلیارد تومان رسید، عددی در هفته های اخیر کم سابقه بود و با وجود بسته بودن نمادهای مهمی چون شستا، پترول، وسپهر و وتجارت، عدد قابل قبولی به نظر می رسد. شاخص کل امروز هم 25 هزار واحد افت را از خود نشان داد و به عدد 1215 هزار واحدی رسید.

بیشترین تاثیر منفی بر شاخص در اختیار فولاد، فملی کگل و شتران بود. بیشترین افت قیمت در چفیبر با 31 درصد و بیشترین رشد قیمت در کپارس با 7 درصد ثبت شد و وپست و دتماد بیشترین اختلاف قیمت آخرین معامله و پایانی را داشتند.

دارایکم، خودرو و فولاد هر کدام با بیش از 500 میلیارد تومان معامله در صدر ارزش معاملات قرار گرفتند، بیشترین حجم صف خرید به ولپارس، ونوین و ولساپا اختصاص یافت و وملی کسعدی و ثشاهد نیز همچنان بیشترین صف فروش را به خود دیدند. اتفاق مهم امروز، خبر مثبت شرکت داروسازی فایزر در خصوص تست موفقیت آمیز واکسن کرونا در 90 درصد موارد بود که بازارهای جهانی را با شوک مثبت مواجه کرد.

پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا
پیش بینی بازار : امیدواری به کشف واکسن کرونا

گروه های مهم

در گروه خودرویی، فشار فروش در ایران خودرو به دلیل معاملات منفی روز قبل کاملا قابل پیش بینی بود اما حجم تقاضای خود درمنفی های خودرو مشاهده شد و صف فروش این نماد چندین مرتبه جمع آوری شد. خودرو فردا به محدوده حمایتی 290 الی 300 تومانی می رسد و انتظار افزایش تقاضا در این محدوده را داریم، البته با شکست 330 تومان در روزهای قبل، این سطح مجددا سطح مقاومتی مهم در کوتاه مدت محسوب خواهد شد.
خساپا نیز روز پر حجمی را در منفی ها تجربه کرد و در پایان روز، در محدوده منفی 2 بسته شد، این نماد هم فردا در سطح حمایتی خود قرار خواهد شد. خپارس پس از رونمایی از تجدید ارزیابی و البته به دلیل ریزش شدید 2 ماهه اخیر، مورد توجه بازار قرار گرفت و به صف خرید رسید اما حجم عرضه ها همچنان در این نماد آزار دهنده است و خپارس برای بازگشت به روند صعودی باید از سطح 780 تومانی گذر کند و فعلا این تحرکات، نوسانی ارزیابی می شوند.

در گروه فلزات اساسی، صف فروش سنگین فولاد مبارکه بالاخره جمع آوری شد و حجم معاملات در این نماد به 460 میلیون سهم رسید که عدد قابل توجهیست. فملی نیز وضعیتی مشابه را تجربه کرد و با حجم بالا روز خود را سپری کرد. یکی از ابهامات سهامداران فلزی، تعیین تکلیف نرخ دلار پس از انتخابات آمریکا بوده که نرخ ارز در این چند روز به دلیل تقاضای انباشته واردکنندگان در سامانه نیما و عدم تغییر سمت عرضه، مجددا صعودی شده و به نظر می رسد بازار ارز برای کاهش قیمت ها تنها به دلایل ملموس و واقعی تکیه می کند و در شرایطی که هنوز ابهامات فراوانی برای رفع تحریم ها وجود دارد، نرخ ارز میلی به کاهش نداشته باشد. از این رو با تثبیت نرخ ارز در محدوده فعلی، احتمال افزایش اقبال به فلزی ها نیز وجود دارد و رشد جهانی قیمت فلزات اساسی که عصر امروز رخ داد می تواند محرک مناسبی برای نوسان مثبت این گروه تلقی شود.

در گروه دارویی با وجود اقبال بالای خریداران در روز قبل، تکذیب همه جانبه خبرگزاری های بورسی در موضوع افزایش نرخ دلار 4200 تومانی باعث عقب نشینی خریداران و منفی شدن اکثریت گروه دارو شد اما برکت مجددا به صف خرید رسید و پس از آن، والبر و زهراوی به صف خرید رسیدند و صف فروش دتولید، دسانکو و دلر نیز با تقاضا مواجه شد، به نظر می رسد فردا شاهد تعادل در گروه دارو باشیم اما این تایید و تکذیب ها مانع از تشکیل روند پرقدرت در این گروه شده و برای صعود پایدار نیازمند افزایش حجم معاملات هستیم که در این دو روز بهتر از روزهای قبل بوده است.

تک نمادها

در بین تک نمادها، فشار فروش حقوقی در صف فروش اخابر اعتراضات زیادی را به همراه داشته و سهامداران از رفتار سهامدار عمده این سهم بزرگ بازار گله مند شده اند. پتایر و پکرمان با توجه به زمزمه افزایش نرخ مجدد لاستیک مورد توجه قرار گرفتند و به صف خرید رسیدند، سصفها نیز به طور کامل در صف خرید قفل شد و در سایر سیمانی ها هم تحرکات مثبتی مشاهده شد.

کلیت بازار

با توجه به افزایش حجم معاملات و جمع آوری صفوف فروش و همچنین افزایش مجدد نرخ دلار انتظار می رود فردا بازار بهتری را نسبت به امروز مشاهده کنیم اما همچنان رفتار بازار نوسانیست و همانگونه که در تحلیل های قبلی به آن اشاره شده، بهبود وضعیت میانمدت بازار در گرو عبور شاخص از سطح 1350 هزار واحدیست. اما در مجموع این حجم معاملات از ناامیدی روزهای قبل سهامداران کاسته است و این احتمال وجود دارد که با شوک مثبت قیمت های جهانی و امیدواری به کشف واکسن کرونا، شاهد اقبال بیشتر خریداران به بازار سرمایه باشیم.

0 0 vote
Article Rating

درباره نویسنده

Omid

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین اطلاعیه های کدال

گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۱/۳۰(اصلاحیه)
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۱/۳۰
صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹ (حسابرسی نشده)
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۱/۳۰(اصلاحیه)
زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۰/۳۰(اصلاحیه)
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۰/۳۰(اصلاحیه)
زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۹ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۰۹/۳۰ (حسابرسی نشده)
گزارش فعالیت هیئت مدیره دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
تصمیمات مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x