خانه » تحلیل » پیش بینی بازار : دوران پسا ترامپی
تحلیل

پیش بینی بازار : دوران پسا ترامپی

پیش بینی بازار : پس از انتخابات آمریکا - (پسا ترامپی)
پیش بینی بازار : پس از انتخابات آمریکا - (پسا ترامپی)

پیش بینی بازار : پس از انتخابات آمریکا | بازار سرمایه ایران پس از انتخاب بایدن چه خواهد شد | بازار سرمایه ایران پس از ترامپ چه خواهد شد

در جریان معاملات روز چهارشنبه 14 آبان ماه، شاخص کل با رشد حدودا 26 هزار واحدی در محدوده 1 میلیون و 290 هزار واحدی آرام گرفت. نماد های فارس، فولاد  و فملی بیشترین تاثیر را در این امر داشته اند.

به نظر می رسد یکی از مهم ترین عوامل روانی ریزشی شدن بازار در یکی دو هفته اخیر بالاخره به وقوع پیوست و بالاخره بایدن رئیس جمهور آمریکا شد. و احتمالا فردا روز سرخی را برای بازار و به خصوص سهم های دلاری که با انتظار رئیس جمهوری ترامپ در روز چهارشنبه رشد کرده بودند، رقم بزند.

پیش بینی بازار : پس از انتخابات آمریکا - (پسا ترامپی)
پیش بینی بازار : پس از انتخابات آمریکا – (پسا ترامپی)

 

ولی با دید میان مدتی به نظرم این موضوع نهایتا به نفع بازار سرمایه تمام خواهد شد. اولا با کاهش انتظارات تورمی و آرام تر شدن دلار بازار های موازی از تب و تاب خواهند افتاد. این موضوع هم برای بازار ارز و طلا و هم برای کالاهایی چون خودرو و مسکن رخ خواهد داد و از طرف دیگر بازار پول و بدهی همچنان از نرخ بهره جذابی برخوردار نیستند و نمی توانند رقیب قدرتمندی برای بازار سرمایه باشند. در نتیجه در دوران پسا ترامپی تنها بازاری که انتظار بازدهی واقعی(بازدهی – تورم) مناسب از آن می رود بازار سهام می باشد.

در درون بازار از لحاظ روانی احتمالا ابتدا گروه هایی چون بانکی، خودرویی و دارویی شرایط مناسبی پیدا کنند اما با گذشت زمان مشخص خواهد شد تا زمانی که دلار به زیر 20 هزار تومان نفوذ نکرده، افت 30 درصدی نرخ دلار در گروه های کامودیتی محور می تواند با افزایش قیمت جهانی کامودیتی ها و کاهش تخفیف دلاری شرکت های صادراتی به مشتریان خارجی خود تا حدودی قابل جبران است و حداقل می توان به تکرار گزارش تابستان 99 امید داشت. امری که قابلیت جذاب کردن شرایط بنیادی این گروه ها را هم دارا هست.

برای ملموس تر شدن شرایط بازار از لحاظ بنیادی نگاهی به نمودار p/e ttm بازار بیاندازید.

پیش بینی بازار : دوران پس از ترامپ
پیش بینی بازار : دوران پس از ترامپ

 

در این مورد باید به این نکته اشاره کنم که افت نشان داده شده سبز رنگ به علت رشد سود آوری شرکت ها با میانگین دلار 22 هزار تومانی در تابستان 99 (نه افت قیمت سهام شرکت های حاضر در بازار) رخ داده است. در هر فصلی که دلار در این محدوده قرار داشته باشد با شدت کمتری p/e ttm بازار تعدیل می شود که می تواند نهایتا به رسیدن p/e بازار به محدوده 10 واحدی منجر شود.
بررسی گروه های مختلف بورسی

گروه خودرویی

این گروه علاوه بر پتانسیل منتفع شدن از گشایش های سیاسی(از طریق تامین قطعه و افزایش تیراژ تولید) که صحبت در مورد آن بسیار زود است از پتانسیل اصلاح مکانیسم قیمت گذاری سود می برد. هر چقدر تب تورمی در کشور کمتر شود احتمال این امر افزایش می یابد و دست نهادهای مداخله کننده در بازار از بهانه ها خالی تر می شود.

ابتدا به بررسی شرایط تکنیکال شاخص این گروه پرداخته ام شاخص این گروه که یکی از بیشترین اصلاح ها را در میان گروه های بزرگ بازار از محدوده شاخص 2 میلیون واحدی تجربه کرد و فعلا در محدوده میانگین 20 روزه خود آرام گرفته است. میانگین 20 روزه ای که خود به زیر میانگین 100 روزه آمده که خیلی نشانه مثبتی نیست ولی تا زمانی که خود شاخص از این سطح فاصله معناداری نگیرد احتمال بازگشت به سمت سقف قبلی وجود دارد.

همین الگو توسط نماد خودرو حفظ شده و این سهم باید بتواند خود را بالای محدوده 320 تومانی حفظ کند تا بتواند بازار را همچنان امیدوار نگه دارد و سپس بتواند بالای محدوده 380 تومانی ثبیت شود تا شرایط برای صعود قدرتمند مهیا شود.

اما برای سهمی چون خپارس این فاصله با میانگین 20 روزه افزایش یافته و سهم وارد یک فاز ریزشی جدید شده است. نکته مهم برای این سهم از لحاظ تکنیکال پس گرفتن محدوده 600 تومانی است تا بتواند حداقل کمی زمان بخرد.

برای خساپا برای اینکه این فاصله بیشتر از حد نشود باید محدوده 220 تومانی حفظ شود. در غیر اینصورت احتمال ریزش بیشتر بازهم قوی تر می شود.

گروه پتروشیمی

در این گروه زاگرس از سهم هایی است که می توان از افت آن نهایت استفاده را برد و در قیمت های مناسب برای خرید های میان مدتی زیر نظر داشت.

p/e سهم در محدوده 10 واحدی قرار دارد و با فرض عدم افت دلار به زیر 20 هزار تومانی به راحتی برای چهار فصل آینده می تواند در محدوده خرید های بنیادی قرار می گیرد. خرید سهم در محدوده 15 هزار تومانی دارای توجیه میان مدتی است.( این سهم می تواند از رشد قیمت جهانی متانول هم سود ببرد)

در این گروه سهم هایی چون شخارک و نوری هم شرایط مشابهی دارند و حتی p/e آنها زیر 10 واحد قرار دارد.

با همین استدلال خرید شخارک در محدوده 3500 تومان و نوری در محدوده 16 هزار تومانی دارای توجیه است.

گروه بانکی

وبملت هم دارای شرایط تکنیکال بسیار حساسی است این سهم باید بتواند از هیجان احتمالی ناشی از پیروزی بایدن استفاده کند تا بالای 500 تومان تثبیت شود در غیر این صورت باز هم مستعد افت تا محدوده 400 تومانی می باشد.

در این گروه شرایط ونوین بسیار جالب توجه است به طوری که این سهم دارای p/e ttm حدودا 5 واحدی است که در این گروه شرایط بسیار جذابی محسوب می شود. خرید این سهم در محدوده 400 تومانی با دید میان مدتی مناسب ارزیابی می شود.

گروه دارویی

در این گروه دکوثر دارای P/e ttm حدودا 9 واحدی است که با شرایط ذکر شده عدد مناسبی محسوب می شود. این گروه علاوه بر پتانسیل منتفع شدن از گشایش های احتمالی سیاسی دارای پتانسیل حذف ارز 4200 تومانی هم است.

این سهم از لحاظ تکنیکال باید محدوده 1800 تومانی را حفظ کند تا بتواند از افت های بیشتر دور بماند و مستعد رشد باشد. در مقطع زمانی فعلی برای خرید پر ریسک ارزیابی می شود با این وجود زیر نظر گرفتن آن خالی از لطف و فرصت نیست.

 

نتیجه گیری کلی در دو خط :
به نظر می رسد یکی از مهم ترین عوامل روانی ریزشی شدن بازار در یکی دو هفته اخیر به وقوع پیوست و بالاخره بایدن رئیس جمهور آمریکا شد. و احتمالا فردا روز سرخی را برای بازار و به خصوص سهم های دلاری که با انتظار رئیس جمهوری ترامپ در روز چهارشنبه رشد کرده بودند، رقم بزند. ولی با دید میان مدتی به نظرم این موضوع نهایتا به نفع بازار سرمایه تمام خواهد شد.

5 2 votes
Article Rating

درباره نویسنده

تیم خبری

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین اطلاعیه های کدال

گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۶ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ (حسابرسی شده) (شرکت آذر توسعه مسکن)
گزارش فعالیت هیئت مدیره دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
آگهی دعوت به مجمع صندوق سرمایه گذاری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
آگهی دعوت به مجمع صندوق سرمایه گذاری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۰۲/۳۱ (حسابرسی نشده)
زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
صورت‌های مالی تلفیقی سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ (حسابرسی شده)
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x