خانه » مفاهیم پایه » صندوق های سرمایه گذاری و بهترین آن ؟
مفاهیم پایه

صندوق های سرمایه گذاری و بهترین آن ؟

صندوق سرمایه گذاری و چرا صندوق های سرمایه گذاری؟
صندوق سرمایه گذاری و چرا صندوق های سرمایه گذاری؟

صندوق های سرمایه گذاری و بهترین آن کدام است ؟ رابرت کیوساکی ثروتمندی خودساخته است. کتاب های رابرت کیوساکی در بیشتر کشورهای دنیا از جمله ایران مخاطبان زیادی دارد.او به عنوان یکی از محبوب ترین ثروتمندان معاصر معتقد است پس انداز کردن پولی که هرروز در حال از دست دادن ارزش خود است به تنهایی کافی نیست، بلکه این سرمایه گذاری است که شما را ثروتمند می کند.

از گذشته های دور و از زمانی که بشر مفهوم پول را فهمید و اقتصاد رشد کرد، مفهوم ارزش زمانی پول نیز مطرح گردید. ارزش زمانی در دهه های اخیر مورد توجه اقتصاد دانان قرار گرفت و در نهایت به عنوان یک اصل اساسی در بحث سرمایه گذاری خود را جا داد. ارزش زمانی پول به عبارت ساده بیان کننده آن است که پولی که در حال حاضر در اختیار شماست به خاطر پتانسیل درآمد زایی از همان مقدار در آینده ارزش بیشتری دارد. در کشور ایران به دلیل وجود تورم و ساختار اقتصادی، ارزش زمانی پول بیش از سایر کشورها اهمیت پیدا می کند و بهترین روش برای حفظ ارزش دارایی ها، سرمایه گذاری ست. این سرمایه گذاری بسته به میزان ریسک پذیری و دانش شخصی و همچنین شرایط اقتصاد می تواند متفاوت باشد.

باید اشاره کرد که در چنین شرایطی تخصص در حوزه های سرمایه گذاری به عنوان مهم ترین عامل محدودیت می تواند فرصت های ناب سرمایه گذاری را از اشخاص سلب کند و به همین دلیل استفاده از دانش دیگران و سپردن اختیارات سرمایه گذاری به ایشان با لحاظ اعتبار و پیشینه می تواند مفیدترین راه حل باشد.

صندوق های سرمایه گذاری ارکانی هستند که با جذب سرمایه اشخاص حقیقی و حقوقی و با تکیه به دانش و تجربه، اقدام به سرمایه گذاری کرده و از این حیث ریسک های ناشی از کاهش ارزش دارایی را به حداقل می رسانند. این در حالی است که صندوق ها به اعتبار تضامن ایجاد شده و نظارت مناسب می توانند یکی از بهترین و جذاب ترین نوع سرمایه گذاری برای افراد بی تجربه یا کم تجربه در حوزه مالی محسوب شوند. صندوق ها با تکیه بر دانش و آگاهی خود می توانند بر حسب نوع فعالیت در دارایی های مختلف اعم از اوراق مشارکت یا بدهی، سهام، زمین و ساحتمان، سکه و سایر ابزارهای موجود سرمایه گذاری کنند و هر فرد به عنوان سرمایه گذار از محل رشد دارایی های صندوق منتفع گردد. نباید فراموش کرد که حتی افراد با تجربه و حرفه ای نیز برای پوشش ریسک های سرمایه گذاری گاها از صندوق ها در سبد دارایی خود بهره می گیرند و این موضوع در بازارهای مالی جهان متداول و مرسوم است.

صندوق ها به لحاظ نوع درآمدزایی در میان کم ریسک ترین سرمایه گذاری ها قرار می گیرند ضمن آنکه بازدهی مناسب صندوق ها از عوامل رشد و توجه در کشورهای توسعه یافته و دارای نظام مالی پیشرفته به حساب می آید و با تجربه موفق حضور صندوق ها و جذب سرمایه طی سالیان اخیر در کشورمان، این بخش تقویت و بزرگتر از قبل شده است.

صندوق سرمایه گذاری و چرا صندوق های سرمایه گذاری؟
صندوق سرمایه گذاری و چرا صندوق های سرمایه گذاری؟

صندوق های سرمایه گذاری بهتر کدامند

همان گونه که اشاره شد سرمایه‌گذاری ممکن است در یکی از حوزه‌های بورس اوراق بهادار (سهام، اوراق مشارکت و…) ، کالا، زمین و ساختمان، اوراق قرضه دولتی، انواع حساب‌های سرمایه‌گذاری بانک‌ها ، طلا و مواردی از این قبیل صورت پذیرد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز یکی از حوزه‌های مهم و پرمخاطب برای سرمایه‌گذاران حرفه ای و مبتدی به شمار می‌آید. در تعریف دقیق تر صندوق می توان عنوان کرد؛ صندوق نهاد مالی ست که فعالیت اصلی آن سرمایه ‌گذاری است و مالکین آن نسبت به سرمایه ‌گذاری خود در سود و زیان صندوق شریک هستند. وجوه دریافتی از سرمایه‌ گذاران در صندوق ها در ترکیب متنوعی از دارایی های نقدی در بانک، اوراق بهادار یا انواع کالا، زمین و مانند آن سرمایه گذاری و نگهداری می شود.

صندوق سرمایه گذاری را می توان همچون سبد متنوعی از انواع دارایی ها توصیف کرد که هر فرد به ازای پول نقدی که پرداخت می کند، به مدیران و متولیان صندوق اجازه خرید و سرمایه گذاری در دارایی یا کالای مشخص را می دهد و در ازای آن به تناسب مبلغ پرداختی، یک یا چند واحد از صندوق به وی داده می شود و سرمایه گذار در سود و زیان ناشی از دارایی ها شریک می شود.

نحوه شراکت فرد از طریق نوسان قیمت هر واحد یا یونیت unit صندوق خواهد بود به طوری که هر چه ارزش هر واحد صندوق افزایش یابد، سود سرمایه گذار نیز افزایش خواهد یافت و برعکس. حسن و مزیت مهم صندوق جدای از بحث استفاده از تخصص سایرین در مدیریت دارایی، آن است که فرد با هر مبلغی می تواند در صندوق سرمایه گذاری کند. برای مثال در صندوق ساختمان و زمین تنها در چند متر از یک ملک سرمایه گذاری کند یا با سرمایه کم، دارایی های متنوع بورسی را به طور غیر مستقیم خریداری کند.

ارزش هر واحد صندوق را اصطلاحا NAV (ان ای وی) یا بعضا ناو می نامند که بیانگر Net Asset Value یا خالص ارزش دارایی در روز مشخص است. منظور از خالص ارزش دارایی ها، کسر ارزش روز دارایی ها از بدهی ها ست که اگر بر تعداد واحدهای صندوق تقسیم شود، NAV بدست می آید. برای مثال ممکن است 10 واحد از صندوق الف (صندوق فعال در بازار سهام) به قیمت هر واحد 500 هزار تومان به نام شما صادر شود. این بدان معناست که NAV این صندوق در روز خریداری شما 500 هزار تومان بوده است. دارایی های صندوق احتمالا شامل صدها هزار برگ سهم و شاید بیشتر باشد که می تواند ترکیبی از سهام فولادی، پتروشیمی، غذایی، دارویی، اوراق مشارکت و غیره باشد و شما به نسبت سرمایه پرداختی از کل سرمایه صندوق در سود و زیان این سرمایه گذاری منتفع یا متضرر خواهید شد. در صندوق ها قیمت هر واحد صندوق در زمان صدور (خرید) و همچنین در زمان ابطال (فروش) ملاک تسویه صندوق با سرمایه گذار خواهد بود.

باید توجه داشت که با ابزارهایی که در آینده معرفی خواهد شد، تاریخچه و روند سود دهی هر صندوق کاملا شفاف و مشخص است و سرمایه گذاران می توانند از میان صندوق ها، گزینه هایی که ثبات و تداوم روند صعودی بهتری در NAV طی ماه ها و سالیان اخیر کسب نموده اند را جدا کرده و به عنوان گزینه های کم ریسک و پر بازده مد نظر قرار دهند و علاوه بر ارزیابی سایر پارامترها، به این موضوع دقت بیشتری داشته باشند.

 

0 0 votes
Article Rating

درباره نویسنده

Omid

Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

آخرین اطلاعیه های کدال

گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
اطلاعات و صورت‌های مالی میاندوره‌ای دوره ۶ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ (حسابرسی شده) (شرکت آذر توسعه مسکن)
گزارش فعالیت هیئت مدیره دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
آگهی دعوت به مجمع صندوق سرمایه گذاری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
آگهی دعوت به مجمع صندوق سرمایه گذاری در تاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۱۷
تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰
گزارش فعالیت ماهانه دوره ۱ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۴/۳۱
صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۰۲/۳۱ (حسابرسی نشده)
زمانبندی پرداخت سود دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی سالیانه دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
صورت‌های مالی تلفیقی سال مالی منتهی به ۱۳۹۹/۱۲/۳۰ (حسابرسی شده)
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x